Stránka 1 z 1

čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 25.08.2014 20:57
od achiles
po cca roce mi začal jít z topení smrádek, ale jen když není zapnutá klimatizace. Chtěl bych ji vyčistit, tak se chci zeptat, jaký je rozdíl mezi pěnou s hadičkou - např. CRC Airco Cleaner 400ml a sprejem do prostoru kabiny - např. Čistič klimatizace SONAX 150 ml?

aplikace do kabiny auta je naprosto jasná, ale jak se postupuje s pěnou? Většina lidí to stříká do všech výduchů topení, ale v návodě se píše něco jiného - vyndat kabinový filtr, stříkat do nasávání vzduchu v motorovém prostoru (kde to je v ceedovi?) a v prostoru pro nohy spolujezdce a pak na 1-2minuty zapnout motor (klimu nastavit jak???), nechat 15 minut působit a pak nakonec nechat 15 minut s topením na max.

kde je přesně ten výparník? za kabinovým filtrem?

 ! "mir.jar" píše:
Presunul som to od sportage ku cee'dom.

Re: Vyčištění výparníku klimatizace

PříspěvekNapsal: 26.08.2014 12:19
od mv12
Díval jsem se na to nedávno a nasávání vzduchu můžeš vypátrat, když vyndáš pilový filtr a podíváš se dovnitř tam, kde byl. Je vidět prosvítající světlo z přívodu... Dál jsem nepátral, ale tipuji někde pod čelním sklem, jak je ten plastovy kryt s kulatými otvory...

Co se týká výparníku, nevypadá to moc na snadnou přístupnost... hledal jsem v servisním manuálu a měl by být asi někde uprostřed za středovým panelem zabudován v jednotce vytápění umístěné nalevo od pilového filtru. Více najdeš v manuálu, který dám sem: viewtopic.php?f=24&t=5260 (jsme tu trochu offtopic ve Sportage a bavíme se o Ceedu...) Mrkni do manuálu Heater Unit and Core. Výparník se jmenuje Evaporator. Z motorového prostoru do něho jdou trubky chlazení (přes ventil) viz. první obr. v části Replacement...

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 08:32
od mir.jar
Ked som teraz riesil ten moj problem s klimov, videl som par navodov ako to striekali cez tu hadicku co ide z vyparnika.
Ale to treba ist pod auto.
Kolega to vraj striekal do tej diery pod pelovym filtrom. Skratka ho vytiahol a do priestoru kde bol nastriekal penu.

Co sa tyka tej druhej otazky, ako nastavit klimu, tak podla mna treba hlavne otvorit vsetky prieduchy, to iste ako ked cistim sprejom.

Ak sa toho bojis tak pouzi sprej. Otvor vsetky prieduchy, klimu na maximum, vnutorny obeh(to je dolezite) a sprej nechaj niekde v strede auta.
Ja to cistim 15 minut minimalne, ale mam pocit, ze to bezalo aj 30. Potom treba vypnut vnutorny obeh, vsetky dvere a kufor otvorit a vetrat aspon 15 minut, ale odporucam skor 30.

Ale lepsie to asi precisti pena.

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 08:53
od rudolf.tomka

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 14:45
od surf666
Ahoj, tak ja mel presne ten samy problem jako achiles, smrdelo to jako stary mokry hadr, ale jen kdyz byla vyple A/C na kllimatizaci.
Tento tyden mi menili na povinne prohlidce olej a vymenili mi pry i filtr klimatizace a zatim jsem to uz necitil.
Doufam ze to tedy bylo tim.
ahoj

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 16:01
od achiles
objednal jsem si tu penu a nastrikam to vsude vcetne vydechu a odtoku klimatizace. Na filtr jsem koukal a nepripadal mi jako zdroj smradu. Nemenil jsem ho, jen vyfoukal kompresorem, protoze se mi zda jeste OK (pravda, bilej uz neni :)). Pokud to nepomuze vymenim i filtr ;)

EDIT: jeste jednou jsem koukal na filtr a vypada naprosto OK, smrad zadny a bily není z duvodu, že je uhlikovy (to jsem si nejak neuvedomil, kdyz jsem to psal). BTW. nejak mi nepripada, ze by ten uhlik filtroval zapach z venku...

pokud by někoho zajímal typ kabinového filtru na Ceeda JD, tak original objednavaci cislo je KIA 971332H001, pripadne Hyundai 971331E000. Jedna se o filtry CORTECO / MicronAir.
- klasicky filtr - CORTECO 80000813 (240kc)
- uhlikovy filtr - CORTECO 80000814 (340kc)
- rozmery jsou 236x199x20 (ja jsem na puvodnim filtru nameril 238x195x20)

co se tyce toho postupu, tak jsem se docelt, ze by to melo stacit nastrikat pouze do toho odtoku. alternativni postup je pres otvor cidla teploty (takova dlouha osa s bilym konektorem), ktere se vytahne a hadickou se dostaneme az k vyparniku. Melo by se nachazet nekde u nohou spolujezdce na leve strane (pod kastlikem). Pry se tam ma vystrikat cela plechovka, zacpat to hadrem a nechat 15 min pusobit (melo by to zacit vytekat pres odtok), pak dat cidlo zpet, nastartovat, klimatizaci na nejnizsi teplotu, max otacky ventilatoru, recyrkulace, otevrit vsechny klapky a zavrit auto. Za dalsich 15 minut vypnout motor a auto vyvetrat.

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 18:03
od surf666
OK zkus to, jen pozor na to, co se mi jednou stalo.
S Fiestou jsem jednou byl v AutoKelly servisu na akci na desinfekci klimaizace. Nastrikali mi do vsech pruduchu tu penu a asi tim sprejem postrikali i vetrak od klimatizace a od te doby mi na vetrak sahary na 1.stupni stale hvizdal. Do te doby jsem s tim nikdy nemel problem. Pak jsem nekde cetl, ze pokud ten sprej natece asi do loziska vetraku, nebo neco takoveho, muzes ho tim i zadrit a pak te to muze vyjit draho.
Tim sprejem ten smrad mozna prebijes ale ten zdroj smradu na nekterem z tech filtru dle meho nazoru bude furt a pujde ti dal do auta.

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 20:53
od Beda
Mne se ten penovej sprej moc nelibi, protoze to pak zkondenzuje a muze vam to natect i do palubky, kdyz nebude tesnit potrubi vydechu. Nektere ty prvky jsou na sebe jen lehce nasunute a moc netesni :oops:

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 21:01
od spd001
ja som penu pouzil a bol som spokojny no nie nadlho kedze hlavny smrad isiel z vyparniku ku ktoremu som sa nedostal a v tej dobe som to neaplikoval cez hadicku pre odtok kondenzu.urcite neni pena ako pena a tiez neni spray ako spray mne sa stalo ze mi zblbol regulator rychlosti ventilatora(odporovy mostik) a asi 2 tyzdne mu prepinalo a robil si co chcel a to som dodrzal navod a striekal do nasavacieho otvoru pod krytom mechanizmu stieracov(celnym sklom) no vystriekal som cely spray a nepomohlo tato metoda nebola az tak ucinna aj preto som potom kupil penu a nafukal vsade kde sa dalo.a na 99% je ten otvor rovnako na strane spolujazdca ako u vacsiny aut M1.osobne cez ten otvor uz nebudem fukat nic radsej obidem ventilator ako ho odpalit a najlepsie je vzdy pelovy filter vymenit po dezinfikacii aj ked sa zda ze este je ok.

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 17.09.2014 14:12
od mir.jar
Uz som aj ja pocul o tej pene, ze sposobuje problemy. Dnes sme to riesili uz asi milionty krat pri obede a najlepsi pri samocisteni bude asi ten sprej. Lenze ten sprej zase nevycisti dobre vyparnik.
:cry: :cry: :cry: ono to asi nema idealne riesenie :cry: :cry: :cry:

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 18.09.2014 09:33
od achiles
klimu jsem vyčistil pěnovým sprejem a výsledek je tak na 95%. Až to budu dělat příště, tak i s výměnou kabinového filtru (teď už na něj prdim :tongue: ). K výparníku jsem se dostal přes čidlo teploty a celý postup čištění je tak docela jednoduchý.

1) vyndat kabinový filtr (za schránkou spolujezdce)
2) vyndat čidlo teploty (viz foto). Nachází se vedle levé nohy spolujezdce a demontáž se provádí pootočením o cca 30° proti směru hodinových ručiček
3) Do otvoru po čidlu nastříkat pěnový čistič - např. CRC AIRCO CLEANER 400 ml (235kč). Stačí podle mě tak půlka plechovky.
4) čistič můžeme nastříkat i do výdechů klimatizace, ale řekl bych, že je to skoro zbytečné.
5) přípravek necháme 15 minut působit (měl by začít odkapávat pod autem z hadičky na kondenzát)
6) zapneme klimatizaci na max chlazení na dalších 15 minut.
7) auto necháme vyvětrat (druhý den, již "vůně" čističe není skoro cítit)
8) nainstalujeme nový kabinový filtr - napč. CORTECO 80000813 (239kč)

PS. přestože je uhlíkový filtr jen o 100kč dražší, tak je podle mě zbytečný, protože funkce "čištění smradu" zvenku vydrží jen krátkou dobu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 18.09.2014 11:32
od dong
Diky, presne po tomhle jsem se tu pidil asi pred mesicem :-)

Na Focusu vzdy jsem cistil penou a vysledek byl OK, protoze tam byl pod filtrem videt vyparnik. Jake bylo me zklamani, kdyz sem zjistil, ze :kia: ma pod filtrem pouze ventilator.
Takze penou jsem nic nevycistil, protoze jsem vyparnik pomoci hadicky "nenasel" a sprej na interier od Sonaxu moc nepomohl (no spis vubec). Mozna bude nejlepsi kombinace obou, pena na vyparnik (pres cidlo teploty) a hned pote protahnout cisticim sprejem na cely interier.
Tak priste :-) a jeste jednou diky za navod (vyndat cidlo teploty by me teda nenapadlo).

Re: čistenie klimatizácie

PříspěvekNapsal: 07.08.2016 10:41
od Paja1971
Dnes jsem zjistil, že u spolujezdce byla po koberečkem někdy kaluž. Mám podezření, že kondenzát z klímy se může dostávat do kabiny. Kde přesně je ten kanálek, kterým má voda z klímy odkapávat? Chtěl bych ho když tak vyčistit. Díky