DIY - Vymena brzdovych kotoucu

"Máte štěstí, že jdu zrovna kolem, říkají o mě, že jsem odborník".

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod TROLU » 07.02.2018 11:08

Beda: Ahoj, pročetl jsem to zde-tj. Tvoji výměnu brzd, díky za super seriál. Chystám se na to rovněž, ještě nejsem úplně přesvědčen, že to dám..., ale pracuji na tom, abych se k tomu odhodlal.
Chci se zeptat jestli jsi nakonec měnil/neměnil i pakny? Z toho co píšeš tak to vypadá že ne. Přemýšlím, zda je koupit hned s koutoučema a deskama, protože až to bude rozdělaný, může být problém a nebo zbudou... to se ale občas stává. :yes:
Dával jsi na šrouby při kompletaci modrej FIXLOCK, a nevíš náhodou utahovací moment těch 4 šroubů /DVA-držák, DVA-brzdový třmen/? Díky. :)
TROLU Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 80  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: ZR  Czech Republic (cz)

Kia Sorento II (2010)
145000 km @ 7.5 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod Beda » 07.02.2018 18:45

Pakny jsem mel v zaloze, ale nemusel jsem je pouzit, jako tenkrat, kdyz jsem to delal na Santa Fe (nasilim) a tam jsem urval jejich nalepene oblozeni. Musel jsem je pouzit az nekdy na podzim minuly rok, kdy mi upadlo z jedne to brzdove oblozeni a ponicilo i druhou pulku. Srouby jsem nelepil, dotahuji to od oka 8-) utahovaci moment na sroubech celisti je 21-31Nm, cely komplet brzd k tehlici je dotazen srouby na 63-73Nm.
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod TROLU » 07.02.2018 18:58

Beda: Nemáš odkaz/kod/OE číslo či co.../ na ty pakny, jo, mohu si je najít, našel jsem, ale pro sichr. Každej výrobce má ten tvar snad trochu jinak-teda toho tvaru vnitř. části pakny, někteří snad i díry pro pružinky.... Taky jsem narazil při vyjetí podle auta na dva druhy, jedny mají 40mm šířku, další zase 26 mm nebo 25,5mm, všechno pro XM od 11.2009. Tak si nejsem úplně jist. Díky.
TROLU Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 80  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: ZR  Czech Republic (cz)

Kia Sorento II (2010)
145000 km @ 7.5 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod Beda » 07.02.2018 20:03

Pakny maji cislo 583052PA00 (pro moje auto, take hadam i pro tve je to to same). Akorat jsem zjistil jednu zradu pri vymene minuly rok, mel jsem koupeny cely stit vcetne paken, pruzinek, samostavu atd. a prave, kdyz jsem chtel nasadi na stare stity jen ty nahradni pakny z tech novych stitu, tak jsem si musel vzit i ten novy samostav mezi nimi nasazeny, protoze byly trosku jinak tvarovane v te casti, kam patri samostav :|
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod TROLU » 10.02.2018 00:26

Beda: Díky za číslo na pakny, no to právě ono, jak píšeš, to je vždycky dost loterie, co výrobce to trochu jiný tvar a je to pak problém.
No, už jsem se chystal nakupovat kotouče, destičky i ty pakny, ale ve středu jsem byl měnit olej v motoru a mechanik mě to prohlídl a říkal, že by to ještě neměnil, že na zadních brzdách mám ještě 1/3 obložení na destičkách a to odhaduje na cca 20.000 km? předek prý má 2/3 a kotouče jak předek tak zadek vypadají ještě taky slušně.Tak mě trochu potěšil, že by nemusel být hned zase další výdaj :) . Akorát před tím jsem s tím byl v jiném servisu a tam byly opačného názoru-doporučují komplet vyměnit, prej to měřili /já to ale neviděl/, takže zase se mně potvrdilo to stejné-nedá se jim věřit, Vždyť proč by říkali neměnit!, když je to pro ně kšeft. Tak jsem je trochu vyzkoušel a zase vím, kam už nejspíš nepojedu. Jo a to ani nevěděli, v jakém stavu jsou destičky, když jsem se jich na to ptal a to si naúčtovali 1/2 hod. práce na KO brzd! Takže jenom tak pro zajímavost, ale takové zkušenosti zde má kde kdo, jak jsem pročítal témata.
TROLU Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 80  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: ZR  Czech Republic (cz)

Kia Sorento II (2010)
145000 km @ 7.5 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod Beda » 10.02.2018 00:45

Jo bohuzel stale plati, ze co si clovek sam nevymeni ci neodkontroluje, tak tezko verit nekomu nejake tvrzeni.

Nevim jak brzdi tvoje Sorento, ale mne odchazi hodne rychle zadni desticky, zivotnost cca 60tis. km a jedna z desek skoncila pod limitem, ktery ma urcovat ten zahnuty kus plechu (akusticka signalizace opotrebeni) :idea:

Limit tloustky zadnich kotoucu je 9,4+-0,005mm, limit prednich i zadnich desticek je 2mm v brzdne casti, limit tloustky predniho kotouce je 26,4+-0,005mm :idea:
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod TROLU » 11.02.2018 16:48

Beda: Je to tak, člověk už to zná ze zkušeností, ale když je v časové nebo i jiné tísni, zase udělá to samé-jede do nějakého servisu. A výsledek, skoro stále to stejné-jak odpeněžit či spíš odrbat zákazníka. Když nevymyslí zbytečnou výměnu nějakých dílů, tak aspoň natáhnou časově práci, no a nebo obojí...

Jo, přesně ty míry jak píšeš mně taky napsali do mailu, vlastně jsou to údaje uvedené na zboží-u téměř všech br. kotoučů-jak jsem následně zjistil. Psali jhak u předních tak u zadních tyhle míry : Po proměření minimální tloušťky předních skut. stav 26,2mm , zadních skut. stav 9mm

Jenomže, když nebyli schopni odpovědět na otázku-jAKÝ JE STAV BR. DESTIČEK?!, tak dost pochybuju i tom, že vůbec měřili ty kotouče! Vzhledem k tomu jejich přístupu si akorát navýšili moji nedůvěru. Ale on přijde jiný zákazník, který nic neřeší a tak se jim to líbí a vyhovuje....

Abych Ti řekl pravdu, ohledně brzdění toho moc nedokážu říct, než jak jsem napsal shora- podle mechanika co mně měnil olej v mot., vypadaly kotouče dobře obrzděné a desky všechny souměrné i měly cca stejnou sílu. Je pravda, že zadní mají oproti předním mnohem menší tloušťku, ale já nevím kdy a které a zda předchozí majitel měnil. Sám jsem toho zatím moc nenajel :no:
TROLU Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 80  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: ZR  Czech Republic (cz)

Kia Sorento II (2010)
145000 km @ 7.5 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod TROLU » 07.11.2021 19:21

Tak koukám, že se zde nic dlouho neděje, takže zase já.
Kotouče ani desky jsem dosud nevyměnil se přiznám, ale už to musím řešit. Předek má cca 26,6mm, takže chci dojet destičky a pak výměna komplet.
Zadek má cca 9,7mm, desky sjeté na asi 3-4mm, takže ještě jedny by to asi sneslo.
1/Jenomže, co za destičky tam dát? Na kotouči nepřečtu výrobce... kdybych ho znal, tak dám to samá protože je to parádně obrzděny, moc nereznou a nepíská to -zatím. Na destičkách nevím jestli to bude čitelný, ale 2x rozdělávat pro zjištění a pak výměnu, se mně tedy nechce.
2/Druhá věc, co za kotouče a destičky na předek a zadek u SORENTA? Teda jakou značku trochu slušnou - ATE, BREMBO,TRW, BOSCH......? Stejný destičky jako kotouče nebo nějak kombinovat.....?
Pročítal jsem to zde u myslím hodně o CEEDU, ale názorů je různech moc a nic mě až tak nepřesvědcilo. Zaujala mě např, kombinace BREMBO kotouč a k tomu destičky TEXTAR.
Tak jaký názory na to kluci máte vy? Samozřejmě jsem velice poučnej a kvalitní "serial" od BEDY četl už několiokrát. :yes:
Díky všem!
TROLU Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 80  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: ZR  Czech Republic (cz)

Kia Sorento II (2010)
145000 km @ 7.5 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod pacesol » 07.11.2021 20:01

Já ti zamotám hlavu. Na ProCeedu jsem měl problém s originál kotoučema a deska. 25 tis. a KO. Je pravda, že jsem trochu rychlejší a drsnější jezdec. Dal jsem kotouče Rotinger a desky EBC brake greenline. Mám na tom 45 tis. a opotřebení cca 25 procent. Hlavně podstatně lepší brzdný účinek z vyšších rychlostí.
Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš.
Uživatelský avatar
pacesol Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 769  Témata: 3
Registrován: 13.03.2013
Bydliště: Olomouc  Czech Republic (cz)
12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)
Sponzor (9) TOP sponzor (1) Organizátor srazu (1)

Kia Stonic (2021)
700 km @ 0 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod TROLU » 07.11.2021 20:32

pacesol: Dík , no motáš teda... :yes: , ale každá zkušenost a rada dobrá. To ale je něco ve vyšším levlu. Jen tak jsem koukl na MROAUTO, takový věci nevedou!?
A jaký máš, plný, drážka, vrtaný, kombinace? Předek i zadek? Jak špiní litáky, málo/moc?
No něco vidím na MOTORA-jenom plné. Na RACE SHOP něco mají. Má to homologaci? nic jsem tam v tom smyslu nenašel!?
Naposledy upravil TROLU dne 07.11.2021 20:39, celkově upraveno 1
TROLU Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 80  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: ZR  Czech Republic (cz)

Kia Sorento II (2010)
145000 km @ 7.5 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod Beda » 07.11.2021 20:38

Nejsnazsi je koupit kombinaci od stejneho vyrobce, kdyz jsem to kombinoval od ruznych, tak mi to pak piskalo (ale jen v jednom pripade). Brembo nema kotouce lakovane (alespon, ty co jsem doposud kupoval), takze brzo chyti po odmasteni lisku od rzi. Vetsinou je to proste o cene, co do toho hodlas investovat, protoze muzes koupit az "racing" kvalitu kotoucu a ty uz jsou z jineho materialu, ktery nepotrebuje ani dalsi povrchovou upravu, aby tak rychle nerezl jako instalovany standard :roll:
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod TROLU » 07.11.2021 20:45

Beda: myslíš tohle, viz jak asi zmiňuje i pacesol?
https://race-shop.cz/brzdove-kotouce-ro ... 6-2ks.html
To by nebylo marný, ale dost drahý na muj vkus. Jinak by se mně to ale líbilo.
Naposledy upravil TROLU dne 07.11.2021 22:09, celkově upraveno 2
TROLU Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 80  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: ZR  Czech Republic (cz)

Kia Sorento II (2010)
145000 km @ 7.5 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod pacesol » 07.11.2021 21:40

TROLU píše:pacesol: Dík , no motáš teda... :yes: , ale každá zkušenost a rada dobrá. To ale je něco ve vyšším levlu. Jen tak jsem koukl na MROAUTO, takový věci nevedou!?
A jaký máš, plný, drážka, vrtaný, kombinace? Předek i zadek? Jak špiní litáky, málo/moc?
No něco vidím na MOTORA-jenom plné. Na RACE SHOP něco mají. Má to homologaci? nic jsem tam v tom smyslu nenašel!?

Předně homologací mají. Koupil jsem drážka díra. Prodává je 2racing a desky přímo EBC brake cz. U desek počítej delší dodání protože je vyrábí v Anglii Chevron racing. Desky jsou zajímavé lehce houbové konzistence a disky absolutně nešpiní. Pokud nemají kotouče v nabídce tak je Nouzecký objedná přímo u výrobce. Stačí zavolat. Jinak určitě kvalitní je Zimerman kotouče i desky. Protože jsem auto používal jako tréninkové na závody tak jsem dával tyto kvalitnější brzdy ale pro běžný provoz jsou také super. Dávají větší jistotu při možných krizovkách.
Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš.
Uživatelský avatar
pacesol Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 769  Témata: 3
Registrován: 13.03.2013
Bydliště: Olomouc  Czech Republic (cz)
12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)
Sponzor (9) TOP sponzor (1) Organizátor srazu (1)

Kia Stonic (2021)
700 km @ 0 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod TROLU » 07.11.2021 23:01

pacesol: zní to dobře, věřím tomu rozhodně, ale kotouče v cenovce cca 5 tis. teda ještě + destičky, už považuji pro mé potřeby běžného provozu za extrém. Bude to muset vyřešit nějaká rozumná klasika.... :yes:
Ale zde ho vidím v plném provedení za 1250,- Kč kus?
https://www.motora.cz/rotinger/RT-20776 ... ypNr=32048
Stejně nikde nemají zadní teda ty plný.
TROLU Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 80  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: ZR  Czech Republic (cz)

Kia Sorento II (2010)
145000 km @ 7.5 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod pacesol » 08.11.2021 07:40

Může být. Ale máš tam i Zimmerman. Ty jsou také kvalitni. Nechám to na tobě. Já jsem dal jen své zkušenosti. Je pravda, že je cena vyšší ale pro mne to byla úspora vzhledem ke kvalitě originál :kia: a jejich spotřebě. Ber to jako možnost "premium" k "standard" Mám nového Stonica a už sháním děrované řezané protože si za kvalitní brzdy rád příplatím.
Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš.
Uživatelský avatar
pacesol Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 769  Témata: 3
Registrován: 13.03.2013
Bydliště: Olomouc  Czech Republic (cz)
12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)
Sponzor (9) TOP sponzor (1) Organizátor srazu (1)

Kia Stonic (2021)
700 km @ 0 l/100km

PředchozíDalší

Zpět na Technický koutek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé