Výměna motorového oleje

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Výměna motorového oleje

Příspěvekod vr1983 » 07.03.2015 12:14

Ahoj, mám Picanto 2006 a co jsem se dočetl, výměna oleje je nutná buď po 10 000 km anebo jednom roce. Najel jsem od poslední výměny cca 2500 km. Jezdím řádově 2-3x týdně po městě. Je nutné dodržet onu lhůtu i přesto, že olej má stále dobrou barvu, anebo stav oleje dle jeho barvy poznat nelze? Díky moc za případné odpovědi.
vr1983 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  Témata: 1
Registrován: 07.03.2015
Bydliště: Karlovarský kraj  Czech Republic (cz)

Kia Picanto (2006)
0 km @ 0 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod spd001 » 07.03.2015 14:14

Olej sa meni po roku hlavne kvoli tomu ze viaze na seba okolitu vlhkost a tym sa degraduju jeho vlastnosti.Pokial spravis 2-3 jazdy do tyzdna tak by som to nevidel az tak dramaticky (poznam kopu ludi co menia olej raz za 2 roky a pritom nepouzivaju longlife ale rozhoduje u nich cena a nemaju moznost si to vymenit sami) ako keby robis 2-3 jazdy denne so studenym startom ale na druhej strane ta cena oleja a filtra je v tvojom pripade max 25-30€ co je za jeden rok fakt mala investicia a navyse vymenu oleja zvladnes aj sam podla roznych navodou ci uz tu alebo na youtube ja osobne by som ho vymenil aj ked nenabehas tolko ale ak ho nevimenis nic katastroficke sa nestane
Obrázek cee´d_SW 1.6 GDI FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
spd001 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1326  Témata: 4
Registrován: 18.04.2014
Bydliště: Šaľa  Slovakia (sk)
Sponzor (1)

Kia cee'd SW II (2014)
120000 km @ 7 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod nexter » 07.03.2015 14:42

Olej na seba neviaze ziadnu vlhkost ani vodu! Naopak vzajomne sa odpudzuju!!! So vsetkym ostatnym mimo tej vlhkosti suhlasim s spd001.
Obrázek
KIA cee'd, X. edition, Dark Gun, 1,4i 16V 100Hp CVVT, 02/2015 (priebezne 196 000km)
FORD FUSION Flair X, Black Panther, 1.4i 16V 80Hp Duratec, 05/2008 (150 000km)
Uživatelský avatar
nexter Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 115  Témata: 9
Registrován: 30.01.2015
Bydliště: Ružomberok  Slovakia (sk)

Kia cee'd (2015)
181000 km @ 0 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod vr1983 » 07.03.2015 15:34

Co se týče nákladů na výměnu oleje tak cca 30 € je poměrně snesitelná částka, pokud to tedy půjde tak snadno, jak bylo u videa na YT. Dohledal jsem, že tohle auto potřebuje olej 5W-30 takže asi vezmu doporučovaný Shell. Výměnu jsem chtěl provést v prosinci před STK, ale v autorizovaném servisu KIA si řekli 3000 Kč. Což jsem tedy odmítl a vzhledem ke své laxnosti to jistou dobu neřešil, teďka by to ale vážně chtělo. I vzhledem k faktu, že poslední výměna byla realizována před STK v roce 2012. Nicméně jak jsem psal, barva oleje OK, emisemi a STK to prošlo, auto jezdí. U předchozího auta (FIAT Seicento) jsem byl tedy mnohem laxnější a olej byl tmavý...kupodivu to jezdilo taky, jenže do tohoto stavu to vážně dojít nenechám.
vr1983 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  Témata: 1
Registrován: 07.03.2015
Bydliště: Karlovarský kraj  Czech Republic (cz)

Kia Picanto (2006)
0 km @ 0 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod mv12 » 07.03.2015 17:26

Při takovém nájezdu a u auta mimo záruku bych asi taky váhal, zda to měnit hned po roce a možná bych to tam i o něco déle nechal. Ale bez laboratorního rozboru oleje ti nikdo přesně neřekne jeho stav a vliv na životnost motoru, takže samozřejmě rok je jistota. Navíc pokud jen popojíždíš, tak se olej degraduje častými starty, takže může být v o něco horším stavu než i při větším nájezdu, ale dlouhých trasách.
Pokud půjdeš do Shellu, tak zde se dá podle typu auta a motoru najít přesný typ doporučeného oleje: http://lubematch.shell.com/cz/cs
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod vr1983 » 07.03.2015 18:14

Díky za ten odkaz, moc jsi mi pomohl. Jako hlavní uvádějí Shell Helix Ultra 5W-30, ten jsem viděl takže ho vezmu. Jsou tam sice nějaké alternativy (Alternativní doporucení: 10W-30; 10W-50; >-10°C, 20W-40; >-10°C, 20W-50) má při mém využití auta a zdejších klimatických podmínkách brát něco jiného, než ono doporučené? Kdyby tam byl nějaký cenový rozdíl, jiná dostupnost atd. Ostatní co jsi napsal zní rozumně, ony termíny potažmo množství km jsem bral od výrobce jako určitý paušální údaj bez ohledu k tomu, zda je auto využito pro denní dálkové cesty, anebo občas na nákup. Jediné co mě celkem mrzí je fakt, že nelze provést kontrolu stavu oleje dle barvy anebo hmatu, abych třeba zbytečně neměnil olej, pokud by to nebylo reálně potřeba.
vr1983 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  Témata: 1
Registrován: 07.03.2015
Bydliště: Karlovarský kraj  Czech Republic (cz)

Kia Picanto (2006)
0 km @ 0 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod JuraCeed » 07.03.2015 18:33

Taky se chystám na výměnu, a :kia: má doporučení pro náš vůz 5w30. Opět koupím tento: Shell Helix Ultra 5W40. Bude to 3. výměna s tímto olejem. Když kouknu do mazacího plánu od Shellu, tak ni taky vyflusne 5W30.
:kia: Niro PHEV 1,6 GDI 77 kW r.v.: 2019
:kia: Picanto LPG, 46 kW r.v.: 2008
Bylo:
Kia cee´d SW, 1,6 GDI, 99 kW /2013/
Kia cee´d 1,4 CVVT 80kW /2008/
Hyundai Accent, 63kW /2000/
Škoda Rapid 130, 43kW/1985/
Uživatelský avatar
JuraCeed Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 163  Témata: 7
Registrován: 18.04.2012
Bydliště: Moravská Třebová  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2013)
96333 km @ 7 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod mv12 » 07.03.2015 19:34

Hlavně musíš dodržet ACEA (nebo API či jinou normu, ale nejspíš tam bude ta ACEA, což je evropská norma), která je předepsaná pro tvé auto a kterou musí olej splňovat (v podstatě určuje technické parametry oleje). Najdeš to v manuálu k autu (např. ACEA A3, ACEA B3 apod.). Nenapsal jsi, co máš za motor, tak se nemůžu podívat, ale těch olejů Shell Helix Ultra 5W-30 existuje mnoho typů, tak si dej bacha, abys nekoupil něco jiného... Liší se totiž v dalších přidaných písmenech jako třeba Shell Helix Ultra AV-L 5W-30, tak abys to nezaměnil za jiný...(Pokud je ten doporučený bez dalších písmen, tak aby tam nebyly.) Stejně před koupí radši zkontroluj v popisu oleje, zda splňuje předepsanou ACEA normu. To je základ.
Označení 5W-30 je viskózní třída oleje. Třída označená písmenem W (winter) vyjadřuje vztah viskozity k zimním teplotám. Číslo nemá žádnou logiku, ale v praxi se dá říct, že když od označení W odečteme přibližně –35 dostaneme minimální venkovní teplotu použitelnosti oleje. Další číslo za písmenem W se vztahuje ke kinematické viskozitě při 100°C a zase s jistou rezervou se dá v praxi počítat s tím, že číslo cca odpovídá maximální venkovní teplotě. Přesněji to najdeš v tabulkách, ale i to jsou jen přibližné hodnoty, protože taky závisí na konstrukci motoru, jeho stavu atd. Takže olej 5W-30 je vhodný od cca -35°C do +30°C, 10W-40 od cca -30 do cca 40°C. Vhodné jsou oba, pro naše podmínky, pokud v létě překračuje teplota 30°C, by byl asi o něco lepší ten 40 olej, ale některé typy olejů se v této viskozitě ani nedělají. Pokud je k dispozici a cena cca stejná, dal bych tu 5W-40.
(20W pro naše podmínky nebrat, to je jen něco kolem -15°C...)
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod JuraCeed » 07.03.2015 20:05

Dobře jsi to napsal :thu: . U našeho Cee´da mám předepsáno API: SL a ACE A3 - nebo vyšší. Tudíž mnou vybraný 5W40 má API: SN - vyšší kvalita než SL a ACE shodné, ta vyšší teplota bude zřejmě jen k dobru. Na netu je toho na toto téma spousta. Snad tento článek trochu objasní jak to je s tím zančením : specifikace olejů
:kia: Niro PHEV 1,6 GDI 77 kW r.v.: 2019
:kia: Picanto LPG, 46 kW r.v.: 2008
Bylo:
Kia cee´d SW, 1,6 GDI, 99 kW /2013/
Kia cee´d 1,4 CVVT 80kW /2008/
Hyundai Accent, 63kW /2000/
Škoda Rapid 130, 43kW/1985/
Uživatelský avatar
JuraCeed Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 163  Témata: 7
Registrován: 18.04.2012
Bydliště: Moravská Třebová  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2013)
96333 km @ 7 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod mv12 » 07.03.2015 20:38

Pokud tam máš ACEA, řídil bych se tou. Olej má stejné ACEA A3, takže v pohodě. Neznám rozdíly v API SN vs. SL, ale byl bych opatrný k tomu myslet si, že automaticky platí, čím vyšší či novější stupeň daný normou = vyšší kvalita a lepší olej pro můj motor. Např. že když mám předepsáno ACEA A3 a dám tam A5, tak jsem motoru pomohl. Zrovna pro tyhle dva typy jsem kdysi hledal informace a není to tak. Ale to by bylo na dlouhé vysvětlování a dá se to případně vygooglit.
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod spd001 » 08.03.2015 10:34

nexter píše:Olej na seba neviaze ziadnu vlhkost ani vodu! Naopak vzajomne sa odpudzuju!!! So vsetkym ostatnym mimo tej vlhkosti suhlasim s spd001.

No tak to ta vyvediem z omylu, ak nalejes do nadoby olej a vodu samozrejme ze sa odpudzuju ale skus tam strcit aj mixer s otackami ako ma motor a nechaj ho tam aspom 10 min a uvidis ze sa nakoniec zmiesaju a vznikne emuzia videl som to 100x ked praskne tesnenie pod hlavou a vzdy sa zmiesaju.Vlhkost ktora sa usadza na vnutornych stenach motoroveho priestoru sa po nastartovani zacne strhavat spolu s olejom a klukovka s ojnicami ich dokonale zmiesa a pokial nedas dlhsiu jazdu tak sa ta vlhkost neodpari a ked budes pravidelne startovat studeny motor niekolko krat denne tak ten olej 100%-ne odpises skor ako do roka.Dnesne oleje sa zmiesaju s vodou ovela rychlejsie su strasne riedke zrejme kvoli znizeniu odporu.Ak by tu vlhkost nenaviazal tak kam by sa podela si pozri viecko motora aj tam najdes trochu vlhkosti a nebude to krasna voda odelena od oleja bude to ciastocna emulzia olejove vypary zmiesane s vlhkostou ktora sa tvori v motori a hlavne ked vonku je zima a motor chladne po jazde
Obrázek cee´d_SW 1.6 GDI FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
spd001 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1326  Témata: 4
Registrován: 18.04.2014
Bydliště: Šaľa  Slovakia (sk)
Sponzor (1)

Kia cee'd SW II (2014)
120000 km @ 7 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod spazy » 09.03.2015 22:25

spd001

Ak si kvapnes pipetou kvapku emulzii pod mikroskop uvidis ako je oddelena voda od oleja.Iste to percento vody je v niektorych pripadoch tak minimalne, ze ho volnym okom clovek nevidi. Olej je vzdy lahsi ako voda, a na oddelenie je potrebny urcity cas. Testujeme v praci rozne druhy olejov,mineralne...na zivocisnej baze, rastlinnej atd. tepelne zatazenie, tlakove, mazacie oleje, turbinove, hydrauliku..., rozne kombinacie vazelin. Pri roznych vnutornych a vonkajsich podmienkach (umele chladnicky pri - 60 stupnov celzia) to vsetko do vysokootackovych strojov, ktore tocia aj 3500 metrov za sekundu a nie do akejsi 120konovej konzervy-tym som nechcel urazit. Olej sa nikdy nezmiesal s vodou-iba opticky !(emulzia) Vyrobcovia ho vyrabaju urcitymi prisadami aby splnal len tie podmienky ake chcu aby splnal a vydrzal: zivotnost,uricty interval mazania,viskozitu,poniektore su natolko lepkave aby zlepili len niektore druhy necistot...inak by si za 1l oleja nezaplatil cca v priemere 8eur ale bola by to ovela markantnejsia ale markantnejsia suma.
V "podstate" napr. olej 5w 30 je to rovnaky olej v kazdom baleni, ibaze pod inou znackou a inou cenou.
spazy Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 127  Témata: 2
Registrován: 05.03.2009
Bydliště: Slovensko  Slovakia (sk)

Kia cee'd (2008)
140 km @ 4.8 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod spacirx » 10.03.2015 09:59

Asi se to dá zjednodušit, že olej nejen najetými km ale i pouze časem degraduje a proto se mění. Voda se tam také nějaká vysráží nebo objeví z netěsnosti, každopádně je ale nežádoucí, ať je smíchaná/nesmíchaná s olejem na mikroskopické bázi nebo ne. :D
U modelu 2006 bych už ani tu normu moc neřešil, tu je lepší dodržet kvůli záruce, ale motor ji už neocení. Když se nový olej smíchá se zbytky starého oleje na stěnách vany a motoru, tak než doleješ lahev, tak už má ten olej stejně jinou normu i specifikaci :lol:
CEE'D SW II 1.6 GDI Fifa World Cup Edition
Infra red
Uživatelský avatar
spacirx Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 447  Témata: 6
Registrován: 05.11.2012
Bydliště: Zbýšov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2014)
105000 km @ 6.5 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod vr1983 » 10.03.2015 11:22

Ahoj, všem děkuji za odpovědi. Olej tedy nakonec vyměním, nebudu spoléhat na to, že když to jede teď, pojede to i zítra. Volal jsem do zdejšího servisu, pak ještě k autorizovanému dealerovi od Ústí, kde bylo auto původně zakoupeno. Stránka Shellu mi navrhla 5W30 nicméně v Ústí mi řekli, že by hrozilo protékání simeringem (jako technický antitalent jsem na wiki dohledal, že jde o nějaké těsnění) a proto tam dávají 10W40. Takže jsem z toho nějaký zmatený. Osobně bych se asi přidržel toho, co mi radí Shell, ale zase bych měl nerad jakoukoliv část auta poznamenanou olejem. Co jsem ještě slyšel a dosti mě vyděsilo je to, že pokud tam někdo někdy nalil jiný olej, je to špatně. Auto jsem kupoval v prosinci 2012 u nejmenovaného pražského autobazaru a krom toho, že se dělala STK a emise, měnil se olej. Co tam tehdy nalili ví jen čert. Takže bych se rád zeptal, zda když tam naliju to, co mi doporučil Shell a bylo tam eventuálně něco jiného, zda bude významnější problém. Co se týče norem tak ACEA to bude co jsem zjistil A5 (mám 999 ccm benzín) a co se týče API, tak předpokládám správně, že SM? Je to tedy vše, co bych měl brát v potaz? Co se týče servisky, tam jsem ohledně oleje nenašel vůbec nic. Takže budu pátrat po jakémsi štítku, který by měl být někde vylepen od poslední výměny.
vr1983 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  Témata: 1
Registrován: 07.03.2015
Bydliště: Karlovarský kraj  Czech Republic (cz)

Kia Picanto (2006)
0 km @ 0 l/100km

Re: Výměna motorového oleje

Příspěvekod mv12 » 10.03.2015 12:35

Jak jsi přišel na ACEA A5 :?: , to je podle mě naprostý nesmysl. To je rychloběžný olej a hodně řídký. To bych do tohohle motoru rozhodně nelil :!:
Nevím, jak jsi hledal na tom Shellu, protože když vyjdu z údajů, co jsi tu napsal tj. Picanto 1.0 benzín ročník 2006, tak mi vyjede tato stránka: http://lubematch.shell.com/cz/cs/equipm ... _EFt8PdzfV
A tam je doporučený olej Shell Helix HX7 10W-40, který, když se podíváš do těch technických listů v PDF odpovídá API SN a ACEA A3. Nehledal jsi nějak špatně???
Tomuhle bych docela věřil a odpovídá to možná k tomu, co ti řekli v servise... Přijde mi, že jsi hledal špatně a pokud si nejsi jistý, tak si ověř v servisu, než tam něco naleješ. Nejde o to, jestli to je 10W-40, ale o celý typ oleje... Můžeš si zadělat na pěkný problém, pokud tam naleješ něco vysloveně nevhodného...
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Další

Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé