chladící kapalina

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Re: chladící kapalina

Příspěvekod zulyk » 16.08.2016 13:47

vyhovuje, G11 tam mozes dat ;)
Hyundai I30 Fastback
1,4 TGDI
zulyk Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 949  
Registrován: 19.07.2010
Bydliště: VT  Slovakia (sk)
Sponzor (2)

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: chladící kapalina

Příspěvekod r0man0 » 15.01.2017 23:22

Ked je u ceed sw 1.6 crdi objem nadrzky chladiacej kvapaliny 6,3l a vytecie cca 3,5l, kolko treba / Vam doplnili naspet v servise. Mne napisali do FA 3,3l a bolo ledva nad min. rysku. Tak som im to hned reklamoval, mechanik dolial horko-tazko medzi rysky, a na druhy den doma hladina pod minimom. Poradi niekto prosim?

Sent from my ASUS_Z00ED using Tapatalk
Uživatelský avatar
r0man0 Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3  
Registrován: 18.10.2016
Bydliště: Folkestone  United Kingdom (uk)

Kia cee'd SW (2011)
51000 km @ 5.4 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Beda » 15.01.2017 23:34

Objem chladici kapaliny je zavadejici, nikdy ti nevytece vsechna a vzdy je treba minimalne jednou nebo 2x po ujeti nekolika desitek km dolit tak, aby v nadobce bylo lehce nad LOW pri studenem motoru. Sorento ma psano 8,6l a ja tam dostal po vypusteny neco kolem 4l.
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8284  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Chladiaca kvapalina

Příspěvekod Mike_BossO » 17.08.2017 16:36

Ahojte

starosti mi robí chladiaca kvapalina, ktorá je alebo skôr, ktorá mi chyba v nadsádzke. Pýtam sa ako laik, preto prosím o zhovievavosť.
Aby som bol konkrétnejší a názornejší tu sú aj obrázky:

Obrázok 1
1. Do nádobky A sa dopĺňa chladiaca kvapalina (G11) v prípade ak je hladina pod ryskou?
2. Pri akých situáciach sa otvára ventil B? Len ak chcem odstrániť resp. nanovo napustiť chladiacu kvapalinu do sústavy?
Obrázek

Obrázok 2, Na obrázku je vyznačená aktuálna hladina chladiacej kvapaliny. Podla mňa je veľmi nízka.
3. Na nádobke nie sú žiadne piktogramy, ktoré by jasne hovorili, kde je nízka a kde je vysoká hladina, sú tam len dve čiary, ktoré nie sú nijak popísané, ani v manuály. Majú tieto čiary ukazovať nízku a vysokú hladinu?
4. Kvapalinu mi mali naposledy doplniť v autorizovanom servise v januári 2017, podľa faktúry mi doplnili 0,5L ale nekontroloval som stav kvapaliny pred a po prehliadke. Ale nezdá sa mi, že ak kvapalinu doplnili, že by sa tak rýchlo po najazde 14t km kvapalina stratila alebo je to možné?
5. Má Ceed kontrolku na signalizáciu nízkeho stavu chl.kvapaliny? V manuály som nič nenašiel.
Obrázek

Obrázok 3, Pohľad do vnútra nádobky s chladiacou kvapalinou.
Obrázek

Edit snike: Příště než založíš nové téma, použij funkci hledat :yes: ... sloučeno s již existujícím tématem ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
KIA Ceed 2010 ED, 1.4 CVVT, 66kW, 123 000+ km.
KIA RIO I 2008 Sporty Edition, 1.4, 71kW, 133 000+ km.
Mike_BossO Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 17  Témata: 7
Registrován: 26.10.2016
Bydliště: Trenčín  Slovakia (sk)

Kia cee'd (2010)
105000 km @ 0 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Latam » 21.08.2017 12:44

Ahoj, máte prosím někdo zkušenosti s přechodem z modré kapaliny na růžovou kvůli prodloužení servisního intervalu? Ohledně míchání obou druhů se názory různí. Některé články uvádějí, že nejde o problém, jiní předpovídají katastrofické scénáře. Tak jako tak bych smíchání rád předešel. Jak je ale i tady na fóru uvedeno, kapalina nejde dostat ven všechna. Máte nějaké doporučení? Napadl nás proplach obyčejnou vodou a následným doplněním směsi demi vody s růžovou kapalinou. Kia Ceed SW, 2010 po FL, 1.4 CVVT 66kw. Předem díky za všechny postřehy!
Latam Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  
Registrován: 21.08.2017
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
140000 km @ 6.7 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod mv12 » 21.08.2017 13:45

Jaký máš důvod to měnit? Píšeš, prodloužení servisního intervalu. Z kolika na kolik a co tím získáš, stojí to vůbec za to? Nezpochybňuji to, jen mě to zajímá.
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Latam » 21.08.2017 13:56

Ahoj, dle údajů výrobce kapaliny ze 2 na 5 let. No a hlavní důvod je, že jsme objednali všechen "spotřebák" z pemy pro 2 auta a kamarád mi tam místo modré hodil tu růžovou :) A delší servisní interval je slušný argument, když nestojí o tolik víc.
Latam Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  
Registrován: 21.08.2017
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
140000 km @ 6.7 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod mv12 » 21.08.2017 21:33

Zatím jsem se nestaral, co tam :kia: leje, ale vypadá to, že to nebude tak jednoduché: http://motofocus.cz/technika/7633,modra-nebo-ruzova

mj. tam píší:
Největší guláš nám ale v používání nemrznoucích směsí pro chlazení způsobili asijští výrobci a z části i koncern PSA. Ti sice OAT kapalinu implementovali téměř ve stejné době jako VW, ale zbarvení odlišného - zejména zeleného. A zde nezkušený prodejce či motorista bohužel při doplňování čí výměně sáhne spíše po starší, modrozelené G11 než po složením správné růžové.

jen několik autoservisů může mít v tuzemsku skladem kromě kapalin G11-G13 i podstatně dražší speciály pro japonské a korejské vozy, světélkující tekutinu pro Renault nebo mírně odlišný typ OAT kapaliny používaný ve vozech Peugeot/Citroën nebo v koncernu GM. Jejich dostupnost, zvláště pak v malém balení, je velmi ztížená. Proto se asi pak běžně stává, že v nejnovějších vozech Kia či Hyundai po výměně cirkulují v nové kapalině zakázaný borax a jiné anorganické inhibitory, nemluvě o tom, nakolik běžný kupující vůbec rozlišuje mezi třemi typy růžové/ fialové kapaliny G12+, G12++ a G13


U mého Ceeda je předepsána výměna chladící kapaliny až po 210 000 km / 10 letech :o U předchozího to bylo jinak?
Typ kapaliny bohužel :kia: v mém manuálu neuvádí je tam jen napsáno:
Motor vašeho vozidla má hliníkové
součástky a ty musí být chráněny před
korozí a mrazem chladicí kapalinou na
bázi etylénglykolu.
• NEPOUŽÍVEJTE chladicí kapaliny na
bázi alkoholu či methanolu, ani je
nemíchejte se specifikovanou chladicí
směsí.
• Nepoužívejte roztok obsahující více
než 60% či méně než 35% nemrznoucí
směsi, mohlo by to vést k omezení
účinnosti roztoku.
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Latam » 22.08.2017 15:04

No, to je komplikovanější než jsem myslel. Já tam mám výměnu tuším po 140 tisicích nebo 6 letech a pak každých 40, večer se podívám. Jinak pokyny mám shodné jako ty, elylenglykolovou bázi ta má kapalina splňuje.

Sice ji měli měnit při poslední garančce, ale vzhledem k nevyměněným filtrům jsem se rozhodl raději všechny kapaliny včetně brzdovky udělat znovu. Bůhví, co ještě neudělali a fakturovali :x Podívám se aspoň do faktury, jestli tam není psáno co fakturují…

Jinak díky za zajímavé odkazy!
Latam Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  
Registrován: 21.08.2017
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
140000 km @ 6.7 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod t0x!n » 22.08.2017 16:03

Vidim ze si z Brna, kde si byl na garancce? At si davam bacha taky :D P.S. Asi jsem paranoik, ale chladici si budu ted nechat menit pri 2. servisni na svoje naklady navic, jelikoz proste ta vymena po 10 letech je opravdu prasarna, je jasny, ze tech 7 let ten motor vydrzi ale co pak...
Ceed 2015 1.6 GDI TOP - bílá WD
Obrázek
Uživatelský avatar
t0x!n Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 293  Témata: 7
Registrován: 15.11.2015
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia cee'd II (2015)
42000 km @ 7.63 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Latam » 22.08.2017 19:48

Tak interval je jinak, první výměna po 100 000 nebo 5 letech a potom každých 20 000 km nebo 2 roky. Takže pokud ji měnili, tak nejspíš ještě za předchozího majitele po 5. roce. Já kupoval před 6. rokem s nájezdem cca. 95 000 (a těsně poté následovala výměna polomotoru, o tom zase jinde :) ). Takže se kapalina měla měnit teď při poslední garančce (šroubovák a nevyměněné filtry), ale na faktuře ji nemám... Teď je mi líto, že jsem se o to nezačal zajímat dřív.

To Toxin: Vidím to stejně, taky mi ten interval příjde dost zvláštní. Servis byl bohužel zde jinak vychvalovaný Agrotec Hustopeče.

A pořád jsme nerozlouskli, jaká kapalina tam patří. Napadá vás, kde dál hledat? :? A taky jestli je v pořádku ten případný proplach běžnou vodou. Manuál uvádí opravdu pouze požadavek na etylenglykol, nic víc :?
Doma mám připravenou tuhle http://www.oleje-pema.cz/chladici-kapalina-sheron-antifreeze-maxi-d-3l_74566.html
Latam Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  
Registrován: 21.08.2017
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
140000 km @ 6.7 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Latam » 25.08.2017 12:46

Ahoj,

díky za reakci. Popravdě jsem taky původně myslel, že s tím nebude tolik starostí. Ale informace o nemísitelnosti směsí mě trochu vystrašili stejně jako to, že v těch korejcích nemusí modrozelená kapalina znamenat G11. Navíc když ze systému nejde dostat veškerou směs. Taky bych to nejraděj vyřešil jednoduše, ale chci si zkrátka být jistý. Tímhle stylem by to totiž provedli v no-name servisu "prostě tam něco naleju"... a od tohoto přístupu jsem se právě pokoušel uniknout :)

Co se týče výplachu, myslel jsem zda použít kohoutkovou nebo demi vodu. Většinou tady kolegové píšou, že ze systému dostanou ze 6 litrů max 4 a tak bych nerad, aby mi tam lítali 2l kohoutkové vody, kterou máme navíc hodně tvrdou. Koupím asi nějaký velký kanistr demi vody a bude. 15l na dva výplachy by snad mohlo stačit.

Pokud se mi to povede propláchnout, tak z použití sheronu taky strach nemám. Nehledám nějaké extrařešení, chci to prostě jen provést dobře. Značení dle G11/12/... jsem si samozřejmě nastudoval. Kéž by ho uváděli i ti, kteří píšou uživatelský manuál nebo to aspoň označili na víčko v motorovém prostoru.
Latam Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  
Registrován: 21.08.2017
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
140000 km @ 6.7 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Beda » 25.08.2017 21:17

http://www.auto.cz/test-chladicich-kapa ... nout-78004

2. Používat destilovanou vodu?
Kvalitní chladicí kapaliny obsahují přísady proti tvorbě vodního kamene, tudíž je možné mísit je s běžnou vodou z kohoutku. Destilovaná (běžně k dostání u čerpacích stanic) by teoreticky měla být lepší, neboť žádné minerály neobsahuje. I většina výrobců používá do hotových směsí demineralizovanou vodu. „Demineralizovaná možná může být, ale destilovanou přímo zakazuji,“ vysvětluje František Lasovský, velmi zkušený mechanik z Čestlic za Prahou. „Voda, jejíž schopnost rozpouštět minerály a kovy není už částečně nasycená, je velmi hladová a agresivní vůči součástem motoru. Na základě svých dlouholetých zkušeností doporučuji vodu z kohoutku. Samozřejmě ne tvrdou z venkovské studny, ale měkkou z městského vodovodního řadu.“ Frantovi bychom věřili.
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8284  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Fofeňaníkovová » 25.08.2017 23:51

G11/G12/G12+/G12++/G13/G48 sú označenia internej normy VW Group, snáď nečakáš, že ho budú používať aj ostatné značky?!

A ako bolo spomenuté, nemrzka sa riedi obyčajnou vodou z určitých dôvodov! A keby aj nie - čo myslíš, koľko vodného kameňa sa ti vyzráža z dvoch litrov vody, pol kila? Veď to je uzatvorený okruh, neleješ tam stále novú ako do rýchlovarnej kanvice!
Uživatelský avatar
Fofeňaníkovová Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 464  
Registrován: 19.05.2017
Bydliště: sk  Slovakia (sk)
AKTUÁLNĚ MÁ BAN

Kia Carens III (2007)
162500 km @ 11.0 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Latam » 28.08.2017 11:07

GeneHawkins píše:Do chladicího systému se leje kohoutková voda. Demi ne.


Díky za odpověď. V manuálu k vozu uvádí, že pro ředění chladící kapaliny mám použít pouze měkkou (deminerelizovanou nebo destilovanou) vodu. O rozdílu mezi demi a destilovanou vím.

Beda píše:http://www.auto.cz/test-chladicich-kapalin-g12-musi-vic-nez-nemrznout-78004]


Díky, tenhle článek jsem taky četl. Ale jak píšu výše, je to zase v rozporu s manuálem. Aby to bylo sichr, asi použiju demi a hotovo. A ten 25l kanistr destilované co mám doma zavezu zpátky do práce :) Tam totiž věřím, že je to opravdu destilka a ne demi...

Fofeňaníkovová píše:G11/G12/G12+/G12++/G13/G48 sú označenia internej normy VW Group, snáď nečakáš, že ho budú používať aj ostatné značky?!

A ako bolo spomenuté, nemrzka sa riedi obyčajnou vodou z určitých dôvodov! A keby aj nie - čo myslíš, koľko vodného kameňa sa ti vyzráža z dvoch litrov vody, pol kila? Veď to je uzatvorený okruh, neleješ tam stále novú ako do rýchlovarnej kanvice!


Chci jen postupovat dle pokynů výrobce, toť vše. Co se týče značení a interních norem, jak myslíš, že vznikají ty mezinárodní odvětvové normy typu ISO TS 16494:2009 nebo jeho poslední verze IATF 16494:2016? Je to právě přebírání a úprava kvalitních interních norem jednotlivých podniků z automobilového průmyslu. A pokud jsem se snažil cokoliv dočíst nebo vyhledat v e-shopech, vždy je k dispozici dělení pouze podle tohoto názvosloví. Což je nejspíš má chyba, protože jsem použil pouze tuzemské zdroje...


Každopádně se snad blížím ke zdárnému konci, všem díky za rady! Proplachnu demi nebo normální, použití červeného sheronu snad taky bude bez problémů, doředim demi. Dám vědět, jak to dopadne.
Latam Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 7  
Registrován: 21.08.2017
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
140000 km @ 6.7 l/100km

PředchozíDalší

Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé