nedodržení specifikace oleje pro motor s DPF

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Re: nedodržení specifikace oleje pro motor s DPF

Příspěvekod Stinger » 07.05.2020 20:26

Pepa59 píše:Tak já dnes zjistil podobný problém: Mám - viz podpis, a v návodu doporučený (mám DPF) 0W30 / C2, a teď jsem po cca 6000 km od garančky (8/2019) zjistil, že mi tam dali (zase Kia Hodonín!, kde jsem měl problém s ručkou) 5W30 (u dodavatele (aspoň podle štítku) Automax je uvedeno C3, a je to tam jako alternativa k 0W30 pro tento motor s DPF). Mám to vyměnit? Stejně jsem si říkal, že první olej vyměním dřív než je nutné, protože nevím, jak ho měnil první majitel... Kdo tomu rozumíte, jaký je váš názor?

Asi bych to neměnil, ale omlátil bych jim to o hlavu. Ve faktuře by měla být přesná specifikace oleje (na štítku je jen značka, řada a viskozita), ale do tvého motoru s DPF rozhodně 5W-30 podle doporučení Shellu nepatří.
Uživatelský avatar
Stinger Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 152  
Registrován: 19.03.2017
Bydliště: Praha  Czech Republic (cz)

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: nedodržení specifikace oleje pro motor s DPF

Příspěvekod only_one » 04.06.2020 07:24

pokud jde o oleje a nějaké základní informace, vřele doporučuji si alespoň letem světem projít server oleje.cz a načít si tribotechniku. Je to zajímavé čtení a dobrá studnice základní orientace v olejích. konkrétně zde https://www.oleje.cz/clanek/Vykonnostni ... vych-oleju pro vysvětlení rozdílu technických vlastností C2/C3

Klíčové v tomhle případě je viskozita HTHS, kde C3 je normální viskozita a lze použít v podstatě pro všechny motory s DPF, sníženou viskozitu HTHS C2 lze pak použít jen pokud to výrobce vysloveně dovolí. Obsah síry, popela a fosforu je jak je vidno shodný pro obě výkonostní třídy a tedy nebude to mít vliv na DPF.

Takže je nutné se podívat do návodu automobilu, jaké oleje v jakých třídách jsou povoleny a pak to porovnat s dodaným olejem. Na vyžádání by měl být mimo jiné k nahlídnutí bezpečnostní a technikcý list oleje, kde mají být prokazatelné jeho vlastnosti. Pro životnost a mazací schopnosti je samozřejmě lepší třída C3 a vyšší hodnota HTHS, která je zejména klíčová, pokud jsou motory vysoce zatěžovány. Ovšem taky je nutné podotknout, že mnoho olejů splňuje obě třídy C2/C3 zcela bez problémů a na faktuře se prostě jen napsalo C2 a servis to neřeší, protože to je univerzální sud pro všechno... Vývoj olejů a nové aditivační balíčky umí s oleji neuvěřitelné divy, neb to co se po olejích pro současné motory požaduje je z hlediska fyziky naprosto šílené a taky se to projevuje na životnosti těch moderních "minimotorů" stavěných na záruku, bez možnosti generálkování..

S těmi základními viskozitami taky pozor, už jsou v oběhu motory, které mají hodně striktně dané spodní i horní viskozity a moc s tím laborovat nejde. Takovej smutnej příklade je 0w20 u slepic, což mě už nepřijde jako olej
only_one Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1103  Témata: 12
Registrován: 02.08.2011
Bydliště: Plzeň  Czech Republic (cz)

Re: nedodržení specifikace oleje pro motor s DPF

Příspěvekod Karens » 04.06.2020 09:46

A to niektorí používajú aj 0W-16! :shock:
Karens Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 647  
Registrován: 05.10.2018
Bydliště: doma  Czech Republic (cz)
AKTUÁLNĚ MÁ BAN

Re: nedodržení specifikace oleje pro motor s DPF

Příspěvekod only_one » 08.06.2020 10:39

strašidelné ... něco, co potřebuje takový olej, rozhodně nepotřebuji vlastnit ani provozovat
only_one Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1103  Témata: 12
Registrován: 02.08.2011
Bydliště: Plzeň  Czech Republic (cz)

Re: nedodržení specifikace oleje pro motor s DPF

Příspěvekod Esperkac » 06.11.2020 00:46

Su C1 C2 C3 a C4
C3 ma este menej siry ako C2 cize lepsie pre DPF ako predpisana C2

0w30 je voda. Nikdy ste to sami neliali? Ved si vsimnite ako sa nalieva novy olej do motora 10w40, 5w40 a 0w30.

Cim je prve cislo nizsie tym je ten olej redsi tekutejsi vodovejsi a viac nahovno. Ano je to dobre v mraze lebo skor maze ale.
Olejovy film uz nieje taky film ale iba mlha. A preco sa to robi viac riedke?
No koli emisiam. Viac riedke mensi odpor mensie emisie.
To proste treba eurouradnik nepusti jemu je jedno ze sa zadiera motor.

Druha vec. Redsi olej sa lahsie odparuje. A kam sa dostava odpareny olej? Ano do sania na ventily atd atd.

Dalsia vec. Riedka sracka pojme viac spiny a dlhsie vydrzi tekuta. Logicky riedke mozes dlho zahustovat a nieco huste zahustis skor. Tajomstvo longlife olejov a lowlife dnesnych motorov.

Druhe cislo zase oznacuje aku vysoku teplotu znesie olej.
Zvyšuje sa ucinnost motorov takze ,,akoze" pracuju s menej odpadovym teplom. Ale na hriadelke turba je to stale vela.
Ale mi tam ajtak predpiseme 0W30 namiesto 0W40.

o 0w12 16 ani nehovorim

OLEJ NECHAT ALE VYMENIT PO 8T
Esperkac Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 122  Témata: 3
Registrován: 07.06.2020
Bydliště: Mana  Slovakia (sk)

Mazda Xedos (1998)
450000 km @ 8.3 l/100km

Re: nedodržení specifikace oleje pro motor s DPF

Příspěvekod HonzaŠ » 06.11.2020 08:46

A tyhle moudra máš odkud? Celej ten tvůj příspěvek je (použiji zvou terminologii) je řídká *** o ničem. Bohužel tohohle rádoby odbornýho balastu je na netu spousta. Nekonečné "odborné" téma. Olej zdaleka není jen o tom co popisuješ. Pokud jsi odborník, tak se tak prosím i vyjadřuj ať všichni pochopí o co jde.
Kia Cee'd Kombi JD 1.6 GDi TOP 10/2018
Uživatelský avatar
HonzaŠ Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 181  Témata: 1
Registrován: 05.10.2020
Bydliště: Jemnice  Czech Republic (cz)

Re: nedodržení specifikace oleje pro motor s DPF

Příspěvekod Niki » 06.11.2020 11:42

Esperkac

Nehnevaj sa, ale mas tam kopec nezmyslov, ktore nie su pravdive resp. su klamlivé a zavádzajúce.
Ceed SW 1.4 t-gdi, DCT, Gold + Led packet + Radio packet, Lunar Silver
Niki Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 171  
Registrován: 16.04.2019
Bydliště: KE  Slovakia (sk)

Předchozí

Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé