chladící kapalina

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Polsondeside » 19.01.2020 12:29

No právě. Už se nějaký čas ví že destilka není úplně vhodná tak právě proto se ptám čím naredit?
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Prokeš » 20.01.2020 07:02

Ahoj,jestli máš známého v Nemocnici tak mu řekni at ti donese z nemocnice ,si jí tam dělají sami lékařskou.
Uživatelský avatar
Prokeš Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 596  Témata: 41
Registrován: 31.07.2009
Bydliště: J.Hradec  Czech Republic (cz)
10. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Soul (2009)
80000 km @ 5.5l l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Karens » 20.01.2020 07:35

Ešte raz pre tých pomalších alebo pre tých čo nevedia čítať - voda z kohútika je vhodnejšia ako destilovaná, demineralizovaná alebo lekárska!
Karens Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 647  
Registrován: 05.10.2018
Bydliště: doma  Czech Republic (cz)
AKTUÁLNĚ MÁ BAN

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Karens » 20.01.2020 11:26

Lebo 1. destilku ti na rozdiel od obyčajnej vody môže naúčtovať a 2. lebo k mechanikom (zvlášť k tým v autorizákoch) sa podobné veci dostávajú s tak 20-ročným oneskorením.
Karens Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 647  
Registrován: 05.10.2018
Bydliště: doma  Czech Republic (cz)
AKTUÁLNĚ MÁ BAN

Re: chladící kapalina

Příspěvekod mv12 » 20.01.2020 14:05

Když už se neprodává voda, která by na to byla vhodná, tak můj laický názor je, že dám radši "destilku" než něco, o čem nevím, jaké to má parametry a jak moc to vyhovuje nebo ne... Nebo ty si kvůli tomu děláš rozbor vody a pak jí chemicky nějak upravuješ, aby vyhověla normě? Nebo aspoň zjišťuješ, jestli je lepší než "destilka"? Já tomu sice moc nerozumím, ale to, že kvalita a složení vody z vodovodu je hodně jiná místo od místa, to ještě vím. Už jen tvrdost / měkkost vody... Já třeba kapalinu do ostřikovačů ředím vodou z vodovodu, protože vím, že jí tu máme hodně měkkou. Ale asi bych si jí netroufl použít do chladiče, nevím. Tvrdou vodu bych nedal ani do ostřikovačů.

Každopádně mě to téma zaujalo a našel jsem něco, co alespoň vypadá jako odborný článek: http://www.tribotechnika.sk/tribotechni ... palin.html



Skrytý obsah může prohlížet pouze registrovaný uživatel fóra
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Prokeš » 20.01.2020 16:36

No v práci 15 aut a u všech se leje lékařská a auta některá i 14 let a meloun najeto a žádnej problém nikdy,tak jsem dal při výměně taky jinak už nedolejvám nic, 5 let ani kapku.
Uživatelský avatar
Prokeš Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 596  Témata: 41
Registrován: 31.07.2009
Bydliště: J.Hradec  Czech Republic (cz)
10. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Soul (2009)
80000 km @ 5.5l l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Polsondeside » 20.01.2020 18:58

a kde se dá sehnat ta lékařská?
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod rudolf.tomka » 20.01.2020 19:54

KIA SOUL 1,6 CVVT tomato red
Uživatelský avatar
rudolf.tomka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1703  Témata: 20
Registrován: 25.11.2009
Bydliště: Zborov  Slovakia (sk)
Sponzor (12) TOP sponzor (2)

Kia Soul (2009)
173000 km @ 7.50 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod 4sAd » 20.01.2020 21:44

Nevím, kdo poprvé přišel s tím nesmyslem ředit provozní kapaliny kohoutkovou pitnou vodou, ale šíří se to jako mor :no: . Ona pitná voda je sice pitná, ale už ze své podstaty není přesně definována. Má určeny pouze maximální hodnoty, které se dle zákona nesmí překročit. Tudíž, jiný kraj/okres/město/ves, jiná pitná voda. A chtěl bych vidět, nebo vlastně ani nechtěl, co by s chladícím okruhem udělala královehradecká voda. Těch chelátorů v koncentrátech není ani zdaleka tolik, aby tvrdou vodu nějak významně změkčily. Takže je pořád lepší ředit demineralizovanou vodou než kohoutkovou. Proč? Koncentráty obsahují inhibitory koroze a další aditiva, které se přidáním demi vody naředí na potřebnou a stále dostatečnou úroveň. Přidáním pitné vody z toho uděláte akorát nesmyslný minerálkový koktejl.

P.S. Samozřejmě je pravda, že čistá demi nebo ultrademi voda významně zvyšuje riziko koroze, protože téměř neobsahuje ionty, ale toto neplatí pro směsi. Osobně si z demi vody dělám již přes deset let kávu a čaj a nějak na sobě ani instrumentech nepozoruji, že by se objevila koroze materiálu :)
4sAd Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 258  Témata: 7
Registrován: 14.09.2015
Bydliště: Frýdštejn  Czech Republic (cz)

Kia cee'd (2011)
170000 km @ 6.1 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Polsondeside » 21.01.2020 07:25

Vpodstatě je úsměvné, jak tu střílíte všemožně se střídající odpovědi. O destilované vodě se poslední čas tvrdí, že není zcela ideální na ředění koncentrátu viz článek, který je postnutý na předešlé stránce.
Nicméně jít a ředit běžnou kohoutkovou vodou mi taky nepřipadá optimální.
Nějaká další speciální voda, určená k ředění, v obchodech není, takže ta destilka asi opravdu nic nezkazí.
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod 4sAd » 21.01.2020 11:18

Ale pánové, trochu klidu by to chtělo :) . Btw. konečně jsem se dostal k tomu článku na petrol.cz a bohužel obsahuje spoustu polopravd. Pro zájemce jich pár vypíšu níže a vysvětlím, proč je to nesmysl.

1) Pro začátek a upřesnění - Destilovaná ani demineralizovaná voda není dle definice zákona pitná. A ani z lékařského hlediska se pití čisté a nemíchané demi vody nedoporučuje, protože si narušíte osmotickou rovnováhu v těle, která může vést i ke kómatu a smrti. Nápoje připravené z demi vody jsou bezpečné, protože už se jedná o směs.

2) Změkčená voda - Její použití pro ředění provozních kapalin není vhodné. V dnešní době se voda změkčuje použitím iontoměničů, které jsou založeny na výměně iontů způsobujících tvrdost vody, za ionty Na+ a Cl- (vyčerpaný iontoměnič se regeneruje roztokem NaCl). Tím si onu změkčenou vodu obohacujete o dané ionty a paradoxně zvyšujete její korozivní vlastnosti.

3) Tvrdost vody a elektrická vodivost - Neplatí, že tvrdá voda má vyšší elektrickou vodivost. Vodivost způsobují všechny ve vodě obsažené ionty, nejen ty, které můžou za její tvrdost. Takže paradoxně změkčená voda může mít vyšší vodivost než voda tvrdá.

4) Chelatace - Moderní koncentráty provozních kapalin sice obsahují chelatační činidla, ale ta si poradí pouze s některými ionty. Navíc jsou tam primárně k jinému účelu než k prvotnímu změkčení přidané vody.

5) Citované normy - Asi už špatně vidím, ale v daných normách není přesně definována vodivost vody. Je v nich pouze uvedeno to, jaké parametry má mít výsledná chladící směs. Ta hodnota 100-500 uS/cm je taková zvláštní. Spíše bych to viděl jako maximum. Tzn. pokud použijete vodu s nižší vodivostí, je vše v pořádku a máte garantovány vlastnosti chladiva. Pokud použijete něco s vyšší vodivostí, jste mimo rozsah. A pro zajímavost, dle české vyhlášky je maximální vodivost pitné vody 125 mS/cm, což je 1000× více, než onen rozsah 100-500 uS/cm.
4sAd Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 258  Témata: 7
Registrován: 14.09.2015
Bydliště: Frýdštejn  Czech Republic (cz)

Kia cee'd (2011)
170000 km @ 6.1 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Paja1971 » 26.04.2020 17:04

Ahoj. Dnes jsem si na Ceedu SW 1.4 cvvt 2008, 97 tkm, měnil chladící kapalinu. V manuálu mám 100 tkm nebo 5 let. Jsem druhý majitel a nevím jestli to první majitel nechal měnit, protože 5 prohlídku nedělal v autorizaku, takže jsem se rozhodl výměnu provést. Dělal jsem to poprvé v životě. Pokud to někomu pomůže tak tady je postup.
Nejdřív jsem v Autokelly objednal 2x 1 litr chladící kapaliny pro asian vehicle plus destilovanou vodu. V domácích potřebách jsem koupil hranatý lavor 5 litrů a trychtýř větší se sítkem.
Chladící kapalinu jsem smíchal 1:1 s destilovanou vodou (-35°C). U studeného auta jsem povolil plastový šroub, který je na chladiči dole zezadu. Nejdříve kleštěmi cca půl obrátky zespodu a pak už rukou sezhora. Kapalina vytekla postupně pomalu do lavoru. Odhadem vyteklo 3,5 litru. Šroub jsem zpátky dotáhl. Pak jsem otevřel uzávěr nahoře nad chladičem se žlutou nálepkou. Musí se na něj zatlačit. Na expanzní nádobu jsem celou dobu vůbec nesahal.( Někdo ji sundavá a čistí, někdo vysaje zbytek kapaliny, já jsem se na to vykašlal. ) Začal jsem nalévat připravenou směs přes trychtýř. Dal jsem si tam kolem hadry, abych nic nepolil zbytečně. Nejdříve to šlo v pohodě cca první litr, pak to bylo horší. Musel jsem mačkat horní tlustou hadici za chladičem, aby se okruh odvzdušňoval. To mi trvalo snad asi hodinu, než jsem tam nalil další litr . Pak jsem zapnul motor, dal topení na Hi (automatická klimatizace) a nechal motor běžet a mačkal dál hadici a dolíval. Později bylo cítit jak se ohřívá horní hadice k chladiči. Až měl motor cca 70 až 80 stupňů a hadice byla celá teplá a dál už nešlo dolíval, tak jsem zadělal uzávěr a motor nechal běžet dál, než se spustil ventilátor za chladičem. Pak jsem motor vypnul. Celkově se mi podařilo zpět dolít cca 2,9 litrů směsi. Zbytek jsem si přelil do flašky od chladící kapaliny a budu vozit s sebou a čekám, že si hladina v expanzce časem klesne a ten cca půl litru tam doliju už přes expanzku.
Jo kapalina, co vytekla byla čirá modrá čistá bez nečistot.
Stejná barva jako směsi, co jsem tam nalil. Hladina v expanzce se celou dobu ani nehnula.
Podle servisy by se druhá výměna měla dělat po 40 tkm. To asi proto, protože se vlastně mění vždy jen část objemu. Takže to je jen taková regenerace.ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Odesláno z mého Mi 9T pomocí Tapatalk
Cee´d 1.4 CVVT SW Comfort+ Silver 2009 :kia:
Uživatelský avatar
Paja1971 Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 160  Témata: 5
Registrován: 08.04.2016
Bydliště: Krnov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2009)
64000 km @ 0 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Stinger » 26.04.2020 17:26

Ne, kvůli tomu, žes tam nalil destilku. Ta tam nepatří.
Uživatelský avatar
Stinger Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 152  
Registrován: 19.03.2017
Bydliště: Praha  Czech Republic (cz)

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Beda » 26.04.2020 18:37

Napis na baleni muze mast, treba to byla demineralizovana voda :)

https://www.petrol.cz/aktuality/archiv/ ... ovana-4290
Když už jsme u té nápravy trhu s obyčejnou destilovanou vodou, měli bychom se zastavit u jejího názvu. Už jsem se o tom kdysi ve svých článcích zmiňoval, ale aktuálně prodávané destilované vody většinou žádnou destilací vůbec neprošly. Když pomineme náklady na destilační aparaturu, je ohřev takového množství tekutiny nad 100 °C energeticky naprosto neúnosný. Většina prodávaných vod tak prochází odstraněním přebytečných solí spíše pomocí reverzní osmózy. Vzhled typické aparatury vidíte na přiloženém obrázku. Taková technologie s produkcí vody o vodivosti do 20 µS/cm se dá i se zásobními nádržemi pořídit za pouhých čtvrt milionu korun.
Typickým příkladem je příhoda z testu, kdy prodejce u čerpací stanice Eurobit Slaný při nákupu demineralizované vody (Carline) podal správné informace, ale v daňovém dokladu nesprávně uvedl prodávaný artikl jako destilovanou vodu. Tím se dopustil porušení §16 Zákona o ochraně spotřebitele, za kterou v případě kontroly ČOI může být na základě posouzení kontrolního orgánu stanovena sankce maximálně do výše 1 milionu Kč.
Problémem je malá odvaha výrobců a prodejců uvést správný název výrobku odpovídající jeho skutečným vlastnostem a správně informovat zákazníky (je to stejné jako v případě zákazu používat název pomazánkové máslo pro margarin nebo rum pro český tuzemím).
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8279  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: chladící kapalina

Příspěvekod Paja1971 » 26.04.2020 18:40

Stinger píše:Ne, kvůli tomu, žes tam nalil destilku. Ta tam nepatří.
https://www.autokelly.cz/Product/NA-KA-1/11492865/39849642;38979037;38908589;40117985;40117963
Nebudu postupovat jinak, než doporučuje výrobce kapaliny. Obrázek

Odesláno z mého Mi 9T pomocí Tapatalk
Cee´d 1.4 CVVT SW Comfort+ Silver 2009 :kia:
Uživatelský avatar
Paja1971 Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 160  Témata: 5
Registrován: 08.04.2016
Bydliště: Krnov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2009)
64000 km @ 0 l/100km

PředchozíDalší

Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé