DIY - oprava klimatizace DTC B2406 nebo B2415

"Máte štěstí, že jdu zrovna kolem, říkají o mě, že jsem odborník".

DIY - oprava klimatizace DTC B2406 nebo B2415

Příspěvekod Beda » 01.01.2023 14:08

Tentokrat jsem si dal praci a sestrihal jsem video z opravy klimatizace v manzelky Santa Fe. Sice je to Hyundai, ale jak znamo od Kie to nema daleko a postup bude vicemene stejny i pro modely Kia, protoze i DTC kody jsou stejne pro obe znacky. Takze mate-li problem s dualni klimatizaci, ze vam jedna strana fouka jen tepla nebo studena a nereaguje na nastaveni teploty, tak s nejvetsi pravdepodobnosti mate problem s aktuatorem, ktery ovlada smesovaci klapu tepleho a studeneho vzduch v klimatizacni jednotce. Pokavad nebude chyba v aktuatoru, tak pak musite hledat jine priciny zasekla ci poskozena klapka, klima kompresor, vymenik atd.

Vzhledem k tomu, ze uz jsem tak rok a pul zpetne resil uplne stejny problem na strane spolujezdce (DTC B2415) :| , tak jsem sel pomalu najisto po aktuatoru, kdyz na strane ridice nesla nastavit teplota a diagnostika ukazovala DTC B2406. Jak znamo, rad se vrtam v autodilech, i kdyz to obcas nedopadne dobre viz. pojistkova skrin :D , takze jsem zvolil opet opravu metodou rozebrani a nahrazeni vadne soucastky (motorku) v samotnem aktuatoru. Nejsem zadny zkuseny vloger, takze jsem pro nataceni pouzil mobil a primarne jsem nic hlasove nekomentoval, protoze video cili jak na CZ/SK komunitu tak hlavne zahranicni komunitu, ktera je pocetnejsi, proto jsou popisky v anglickem jazyce.




Z videa je videt, ze motorek se po pripojeni napeti nechce sam roztocit. Konkretne se v jednom smeru otaceni dostava do zkratu, a kdyz se toci, tak opravdu pomalu. Kdyz otocim poly napajeni, tak se motorek toci lepe a ve zkratu neni. Po rozebrani motorku jsem nasel opalene, opotrebene kontakty, kdy ten nejkratsi se pak pretocil i na druhou stranu a tak dochazelo ke zkratu.

Zpusobu oprav je nekolik a zalezi jen ciste na vas, kterou zvolite:
  1. oprava v servise - novy dil, na 99,9% vam budou menit cely aktuator kus za kus, protoze vetsina servisu jsou jen menici a kdyby vam nauctovali hodinovou sazbu elektrikare, ktery by to takto mel rozebirat a menit jen motorek, tak se stejne dostanete minimalne na cenu celeho dilu, uz takto se musite pripravit, ze vam nejspis nauctuji cenu, kterou jsem schvalne dal do videa jako prvni (zasveceni urcite poznali stranku Auto Kelly), protoze oni dost casto maji pro obycejne koncove zakazniky ceny hodne podobne jako autorizovany servis a to si jeste musite pripocist cenu prace za rozebirani interieru a prohozeni dilu a nejspis dokonce 2x (poprve zoberani a identifikace spatneho dilu no a pak podruhe vymena dilu), coz asi bude dalsich 1-2tis. k cene dilu
  2. domaci oprava - novy dil, kdo je alespon trosku manualne zrucny, ma odpovidajici naradi a umi hledat na Youtube :yes: tak si dokaze dily vymenit dle videa sam, akorat musi koupit ten spravny dil, coz se dela nejlepe dle OE kodu ci vyrobniho kodu, ktere jsou vetsinou uvedeny na danem dile, proto ve videu ukazuji, ze originalni dil se da koupit i za polovic toho, co by vam nejspis nabidl autorizovany servis, kdyby jste dil kupovali u nich :roll:
  3. domaci oprava - pouzity dil, je nesmysl shanet dil z vrakace ci jiny pouzity, protoze nevite, kolik ten dil uz ma za sebou cyklu a kolik jeste vydrzi :thd:
  4. domaci oprava - vymena soucasti, kdo je trosku vice zrucny a ma odpovidajici naradi, tak se muze pustit do opravy jak ja, motorek se da opet najit na internetu, ja kupoval z AliExpressu a dost mne i prekvapila 12-denni dodaci lhuta a to na prelomu listopadu / prosince, kdy uz zacina vanocni silenstvi, akorat si dejte pozor, protoze i pres stejne oznaceni se muze motorek lisit, viz. treba radlovani na osicce, ktere docela zkomplikovalo opetovnou montaz plastoveho sneku, pak rozmery samotneho motorku, videl jsem varianty i s jinak dlouhou osickou, dale pak orientace kontaktu, coz jsem se ja nachytal a prehledl pri nakupu, ze jsou jinak orientovane nez na tom puvodnim a to jsem uz kopoval druhy motorek :innocent: no a pak je treba dat pozor i na smer rotace, protoze jsem na motorku nenasel znaceni polarity a smer otaceni, tak jsem si to na nej dopsal sam, abych nemusel motorek pak znovu vyndavat a otacet :idea:

Doufam, ze to bude pro nektere kutily uzitecne a podpori me usili alespon pozitivni reakci :)
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8285  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: DIY - oprava klimatizace DTC B2406 nebo B2415

Příspěvekod profano » 01.01.2023 22:35

Moc pěkně zpracovaný návod.
Uživatelský avatar
profano Muž
Sponzor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 199  Témata: 13
Registrován: 13.11.2007
Bydliště: Třebíč  Czech Republic (cz)
Sponzor (4)

Kia XCeed (2021)
34000 km @ 6 l/100km


Zpět na Technický koutek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé